“Genialna przyjaciółka” – trudne dzieciństwo, czy coś wiecej?

“Genialna przyjaciółka”  to serial długo wyczekiwany przez fanów. Na etapie 3 odcinka, można powiedzieć, że się rozkręca, albo powinien się rozkręcać i nabierać tempa. Tymczasem, choć miło się go ogląda nie mogę się oprzeć wrażeniu, że czegoś mi w nim brakuje.  

“Genialna przyjaciółka” – warto obejrzeć?

Brak przede wszystkim akcji. Oczywiście, wypowiadam się tutaj jako czytelniczka wszystkich czterech tomów prozy Ferrante i odczuwam pewnien niedosyt. To było do przewidzenia, bowiem produkcja serialowa eksponuje tylko niektóre watki, resztę trzeba sobie dopowiedzieć. Nie wiem, czy gdybym nie czytała wcześniej książki, to bym chciała sobie je dopowiadać, czy by mnie nie znudziła senna fabuła filmu. Ale dotrwam do końca, dam szansę produkcji, bo jestem ciekawa selekcji wątków, jakiej dokonał reżyser.

Życie wystawione na sąsiedzki pokaz

Nadal uważam, że Neapol jest tu bardzo dobrze przedstawiony i dzięki “Genialnej przyjaciółce” chcę go zwiedzić jak najszybciej, przy pierwszej możliwej okazji. Zdaję sobie sprawę, że to jest już całkiem inny Neapol, niemniej jednak zawsze w głowie będę widziała obrazy nakreślone w książce. To się nazywa “ten klimat”, brutalność i szorstkość, która pociąga w całym swoim naturaliźmie. Tego miasta nie chce się omijać szerokim łukiem, do tego miasta chce się wejść i chłonąć wrażenia.

Genialna przyjaciółka - Elena i Lila
Genialna przyjaciółka – Elena i Lila

Główne bohaterki Elena Greco oraz Lila Cerullo mieszkają w 4-pietrowym bloku i nigdy nie były poza granicami swojego osiedla. Panuje tu atmosfera małomiasteczkowa – wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, ale zazwyczaj nie mają odwagi zareagować, kiedy komuś dzieje się krzywda. Nie brzmi to jakoś znajomo?

Wątek feministyczny w serialu

Znalazł się w filmie wątek feministyczny, gdyż waleczna Lila nie pozwoliła, aby ją i Elenę bogaci i bezkarni chłopcy, trzęsący całą okolicą, wciągnęli do samochodu i wykorzystali. Ona jedna, na przekór wszystkiemu, znalazła w sobie siłę, aby się przeciwstawić mafiozom – braciom Solara.

Ten przejaw buntu, to w dużej mierze zasługa, kumulującej się w niej złości i niezgody na biedę oraz zakazu edukacji kobiet, którego sama stała się ofiarą. Ona nie ma wiele do stracenia,  dlatego jest odważna. Ma wiedzę (uczy się sama), siłę i urodę, której jeszcze nie odkryła, a to najlepsze połączenie, aby zmienić coś w świecie. I to był chyba najmocniejszy moment 3-ciego odcinka “Genialnej przyjaciółki”. Przyjaciółki też stały się doroślejsze, ale na tym etapie, wiadomo już, że Elena będzie kontynuowała edukację i pójdzie do liceum.

Nieszczęścia chodzą parami

Lila nieszczęśliwa bo mimo geniuszu, nie może się uczyć (rodzice wydali wyraźny zakaz, który przypieczętowali wyrzuceniem ją z okna).  W związku z tym waleczna, pracowita i niemiła dla Eleny, która choć mniej zdolna, to jednak dostała od losu szansę na edukację. I Elena, która pozornie ma wszystko, ale jest głęboko nieszczęśliwa. Nie tylko w powodu kompleksów i pryszczy, ale przede wszystkim za sprawą odepchnięcia przez Lilę, która nie ma dla niej czasu (pracuje w fabryce butów i faworyzuje inne koleżanki) i wyraźnie robi jej złośliwości z powodu zaistniałego stanu rzeczy.

Na koniec coś o szczęściu

“Genialna przyjaciółka” pokazuje, jak wielkie mamy szczęście, że przyszło nam żyć w obecnych czasach. W latach 50. kobiety musiały o wszystko walczyć dwa razy intensywniej niż mężczyźni. Dzieciństwo nie było usłane różami, ale bardziej przypominało pasmo udręk. Neapolitańskie dzieci z wielodzietnych rodzin miały trudny start i bywały świadkami wielu brutalnych zdarzeń. Często chodziły głodne, a drobne przyjemności typu wizyta w cukierni należały do rzadkości.

Weźmy na przykład scenę, kiedy Elena poszła z monetą do cukierni, ci było wyjątkowym i odświętnym wydarzeniem w jej życiu.  Zakup drożdżówki lub ciasta to było coś wyjątkowego! Czy ktoś by się dzisiaj z tego umiał cieszyć? (Elena dostała monetę od chłopaków, którzy byli ciekawi czy wypycha sobie watą piersi, czy też nie, zatem to była bonusowa moneta, o której nie wiedzieli rodzice. W innym wypadku musiałaby ją im oddać.) Swoją drogą, moneta nie starczyła  jej na drożdżówkę, ale dzięki temu zdarzeniu zdała sobie sprawę, jak jej ciało oddziaływuje na mężczyzn. Rozpoczął się nowy etap w jej życiu – dorastanie.

Genialna przyjaciółka - Elena Greco
Genialna przyjaciółka – Elena Greco

Jedna odpowiedź do ““Genialna przyjaciółka” – trudne dzieciństwo, czy coś wiecej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *