Maria Skłodowska-Curie doceniona przez Brytyjczyków. Wygrała ranking BBC

To bardzo miłe uczucie, kiedy nasza rodaczka wygrywa plebiscyt na najbardziej wpływową kobietę świata. Nawet jeśli dotyczy to przeszłości. Cześć i chwała Marii Skłodowskiej-Curie się należy, bo całe życie była niedoceniana tylko dlatego, że oceniano ją nie poprzez pryzmat umiejętności, ale z racji faktu, że była kobietą. A kobieta, wiadomo – powinna żyć w cieniu męża i nie wychylać się zbytnio.

BBC History magazine przeprowadziło ankietę zapytało czytelników o najbardziej wpływowe kobiety, które zmieniły historię świata. Plebiscyt wygrała o dziwo nasza rodaczka – Maria Skłodowska-Curie, która okazała się bezkonkurencyjna. Kobieta naukowiec pokonała takie wielkie nazwiska jak: Maria Teresa, Margaret Thatcher, księżna Diana, Jane Austen oraz Frida Kahlo.

Kim była Maria Skłodowska-Curie przypominać raczej nie trzeba, bo ostatnio, za sprawą filmu biograficznego o niej, stało się o niej głośno.  To Warszawianka, która jako pierwsza w historii zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. To też pierwsza kobieta, która w całyma swoim życiu zdobyła dwie nagrody Nobla aż w dwóch kategoriach. No i rzecz najważniejsza – mogła jako pierwsza wykładać na uniwersytecie w Sorbonie, który był zdominowany przez mężczyzn wykładowców. To był prawdziwy przełom.

Maria Sklodowka-Curie z mężem, 1906
Maria Sklodowka-Curie z mężem, 1906

Tego typu rankingi niosą niezwykle optymistyczne przesłanie.  Kobiety powoli zostają doceniane. Fakt, że znalazła się cała lista wpływowych kobiet jest dowodem na to, że nie tylko mężczyźni rządzą światem. Mamy znaczący wpływ na losy świata, i to doskonała wiadomość, że wpływowych kobiet jest naprawdę wiele. Jest i będzie w czym wybierać.

Drugie miejsce w plebiscycie zajęła Rosa Parks, która jako pierwsza miała odwagę skutecznie przeciwstawić się segregacji rasowej.  Postanowiła nie przesiadać się w autobusie na miejsca dla osób o innym niż biały kolorze skóry. Niby nie zrobiła nic, a jednak, patrząc z perspektywy czasu, zrobiła tak wiele.  Oczywiście wezwano policję i nie było happy endu, ale Rosa z miejsca stała się prekursorką ruchu praw obywatelskich.  Zapisała się w historii, choć całe zajście miało miejsce w 1955 roku. Miło, że nawet dzisiaj ludzie o niej pamiętają.

Rosa Parks, która nie przesiadła się w autobusie
Rosa Parks, która nie przesiadła się w autobusie

Dlaczego o tym napisałam? Bowiem sukcesami kobiet należy się chwalić i głośno o tym mówić. Mimo nieustannych przeszkód i gorszej pozycji startowej my też mamy głos i moc. Możemy wiele zdziałać – każda na swój sposób. Nie od razu staniemy się Skłodowskimi lub Parks, ale być może ktoś doceni nasze działania po latach. Nawet jeśli z początku wydadzą się bez znaczenia. Zawsze należy postępować zgodnie ze swoim sumieniem i pasją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *