Nobel literacki 2019 dla Olgi Tokarczuk. Duma!

Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla 2019. To wielka chwila dla nas, bo naprawdę długo musieliśmy czekać na nagrodę aż takiego kalibru dla rodaczki. Odkąd w 1996 roku Nobla dostała Wisława Szymborska upłynęło już 23 lata. Szmat czasu. Szwedzka Akademia zaskoczyła w tym roku i noblistów literatów jest dwóch.

Mamy Literackiego Nobla 2019, hurra!

Olgi Tokarczuk nie trzeba nikomu przedstawiać, bo to pisarka z ogromnym dorobkiem. Jako uczennica liceum pisałam opasłą pracę na temat młodych i dobrze rokujących pisarzy (było to w 2000 roku) i jako przykład byli tam “Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk. Polonistka miała nosa. Dobrze mi doradziła. Bohaterami pracy było jeszcze dwóch mężczyzn, może w przyszłym roku któryś z nich dostanie? Oby to była dobra wróżba. Cieszy mnie ta wiadomość bo pozytywne wiadomości o sukcesach Polaków zawsze napawają optymizmem. Cieszy mnie ta wiadomość podwójnie, bo po raz kolejny literackiego Nobla dostała kobieta.

Nobel dla Olgi Tokarczuk – za co?

Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór słowami: ” za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Nic dodać, nic ująć. Jak nazwać Olgę Tokarczuk w wielkim skrócie? Feministka z dredami, którą kochają wszyscy oprócz prawicy.

Olga Tokarczuk jest pisarką konsekwentną w swoim stylu, wielu moich znajomych przyznaje, że nie było im z nią po drodze. Druga część ją bezgranicznie kochała i podziwiała. Nikt nie ujmuje jej talentu i nie kwestionuje wyobraźni. Olga Tokarczuk ma na swoim koncie książki: ” Bieguni”, “Podróż ludzi Księgi”, “Prawiek i inne czasy”, “Gra na wielu bębenkach” oraz “Księgi Jakubowe”. Napisała też mega dziwną jak dla mnie książkę o przyprawiającym o ciarki tytule “Prowadź swój pług przez kości umarłych“. 

Olga Tokarczuk i Peter Handke – co ich łączy?

W 2019 roku oboje stali się laureatami Literackiej Nagrody Nobla. Olga jest z Polski, Peter z Austrii. Oboje są cenionymi pisarzami. Dlaczego wyłoniono aż dwóch laureatów? W związku z ubiegłorocznym skandalem, w 2018 nie przyznano Literackiej Nagrody Nobla w ogóle. Teraz nadrobiono zaległości.

Nobel i seksafera w 2018. Dlaczego w 2019 nagrody są dwie?

Akademia Szwedzka już od jesieni 2017 przechodziła kryzys i nie ominęła jej także afera #metoo. Francusko-szwedzki fotograf i reżyser Jean Claude Arnault, mąż członkini Akademii – Katariny Frostenson – został oskarżony o gwałt, a właściwie gwałty. Był także sprawcą przecieków o laureatach literackiego Nobla. Za wszystko pobierał hojne wynagrodzenie. Te niegodne zachowania spowodowały masowe odejścia członków akademii i ogólny rozłam w komisji. Kworum się nie zebrało i komisja zamiast wyłaniać laureatów, sama musiała zrobić porządki w swoich szeregach.

Olga Tokarczuk i jej reakcja na nagrodę

Jak czytamy w Wyborczej (która zawsze stara się pozyskać nieco więcej informacji niż inne media), Olga Tokarczuk dowiedziała się o nagrodzie na autostradzie w Niemczech. Pisarka skomentowała telefonicznie: “Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię.” Kibicujemy i cieszymy się razem z nią. Jest z czego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *