Oskary 2018, statuetki przyznane po raz 90.!

Oskary zawsze wzbudzają wiele emocji. Najlepszy film, najlepsza aktorka i aktor – to są rzeczy, które warto wiedzieć, aby móc się nazywać “obytym” i oczytanym. Oczywiście, werdykty jury są z roku na rok coraz bardziej zaskakujące, bowiem szacowna Akademia dba skrupulatnie, aby nikomu się nie nudziło i aby ceremonia wręczania nie była zbyt przewidywalna. Kreacje gwiazd tym razem były skromne, ale nie tak czarne jak się zapowiadało po całej akcji #metoo. Oskar za najlepszy film idzie do “Kształtu wody”!

Oskary 2018 i kategorie nalepszy film i najlepsza aktorka, mamy już za sobą. Przyznać, się kto nie spał i oglądał w nocy? Chyba nie ma nic bardziej ekscytującego dla fanów kina, niż przyznawanie Oscara w kategorii najlepszy film. No, jeszcze najlepsza aktorka pierwszoplanowa oraz aktor są bardzo szeroko komentowani. Tu się dopiero zaczynają prawdziwe emocje!  Nie budujmy zatem zbędnego napięcia, tylko kawa na ławę. Oskar idzie do…?

W tym roku Oscara za najlepszy film dostała produkcja “Kształt wody”. Nie było to jakieś wielkie zaskoczenie jak dla mnie, bo skoro film otrzymuje aż 13 nominacji, w rozmaitych kategoriach, to nic dziwnego, że wybór padł właśnie na niego. “Kształt wody” zgarnął decyzją Akademii aż 4 statuetki, w tym najbardziej prestiżową, bo za najlepszy film.

Co wiem o tym filmie?  Wstyd bo jeszcze niewiele. Wiadomo mi, że to reżyserskie dzieło Guillermo del Toro (twórca zgarnął statuetkę także dla najlepszego reżysera)  i z pewnością obejrzę go w najbliższym czasie, by przekonać się na własne oczy, czy słusznie przyznano mu tę nagrodę. Tymczasem, zwiastun filmu wcale mnie nie zachęcił do obejrzenia.  Całkiem prawdopodobne, że podzielę zdanie tych oburzonych, że Oskar dla “Kształtu wody” to zupełne nieporozumienie. Cóż zrobić – każdy na swoją wrażliwość i swoje zdanie. Choć przyznam, że aktorka Sally Hawkins budzi moją sympatię i bardzo ją lubię, właśnie za to, że jest taka absolutnie zwyczajna.

Sally Hawkins

Kształt wody – informacje o filmie

Jak poradził sobie “Twój Vincent”?

Jest to kooprodukcja, gdzie mieliśmy polski wkład, dlatego ta kategoria wzbudziła w tym roku sporo emocji. Niestety, film nie otrzymał wymarzonej statuetki, gdyż ta powędrowała do równie pięknej animacji “Coco”.  Jak widać, wszystko co dobre jeszcze przed nami i przyjdzie nam na to poczekać, mam nadzieję, że nie dłużej niż rok. Jeszcze wszystkim pokażemy, że jeśli chodzi o animację to mamy potencjał!

Zwiastun filmu Twój Vincent

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa, czyli moja ulubiona Frances McDormand

Uważam, że w pełni zasłużenie powędrował Oskar właśnie do Frances McDormand. Każda rola z jej udziałem właściwie zasługuje na statuetkę, zatem za film Trzy billboardy za Ebbing, Missouri w pełni jej się należało. Można powiedzieć , że historia zatoczyła koło (Frances już raz dostała Oskara za rolę pierwszoplanową za Fargo w 1996 roku). Powiedzmy sobie szczerze, byłoby wielce rozczarowujące, gdyby nie dostała go także w tym roku. Choć miała sporą konkurencję (taką jak chociażby Sally Hawkins z “Kształtu wody” (film dostał aż 13 nominacji i 4 statuetki), lub Saoirse Ronan z “Lady Bird”, o którym bardzo wiele pisano pozytywnych rzeczy, jakoby film był zdecydowanym faworytem do tegorocznego Oskara).

Frances to dla mnie kolejna, obok Sally Hawkins, aktorka, która jest zwyczajnie sympatyczna i jednocześnie ekstrawagancka. Daleka od wizerunku hollywoodzkiej piękności i całej tej sztuczności (to i owo zrobione perfekcyjne,  burza loków i nieskazitelny uśmiech). “Byłam za stara i za młoda, za gruba i za chuda” – aktorka w wywiadach przyznawała, że nie pasuje do Hollywood, a ten też nigdy jej nie chciał.  Czyżby w końcu nadeszła moda na autentyczność?

Oczywiście jej przemowa podczas odbioru Oskara także odbiegała od szablonu. Frances najpierw poprosiła o powstanie wszystkie nominowane koleżanki, (w tym cudowną Meryl Streep “jak ty wstaniesz, to inne kobiety na pewno także wstaną”), a w dalszej części mowy starała się przekonać branżę filmową do inwestowania w kobiece projekty, przypominając, że istnieje coś takiego jak “inclusion rider”. “Inclusion rider”, o którym mówiła to nic innego jak zapis gwarantujący zachowanie różnorodności wśród aktorów i ekipy filmowej. My jako kobiety, mamo prawo tego wymagać, aby nie spychano nas na margines.

Frances McDormand

Trzy billboardy za Ebbing. Missouri – informacje o filmie

Moment odbierania nagrody przez Frances i przemowa

Najlepszy aktor, czyli Gary Oldman we własnej osobie

Aktor dostał statuetkę za rolę w “Czasie mroku”. I choć cenię zarówno jego, jak i Denzela Washingtona (także niminowanego w tym roku) to nie miam jakichś zastrzeżeń.  Oldman (wiem, powtarzam się) także budzi moją sympatię i uważam wręcz, że nagroda mu się w pełni należy, bo to naprawdę dobry aktor, słabo doceniany.

“Czas mroku” to typowy film jednego aktora, a Gary Oldman w roli Churchilla w końcu zwócił uwagę szacownej Akademii. To ten rodzaj filmu, na który aktorzy długo czekają właśnie w celu dostania owej prestiżowej statuetki. Na wysoką ocenę zasługuje charakteryzacja – wcale nie poznałabym aktora w tym jego politycznym wcieleniu.

Gary Oldman
Gary Oldman w filmie Czas mroku

Co jeszcze warto zapamiętać z tegorocznych Oskarów?

Tegoroczna ceremonia była dość poważna i plotkarskie media mogą być lekko zawiedzione. Obyło się bez potknięć i skandali.  Ale na pewno w sieci będzie pełno rozmaitych analiz i  prędzej, czy później coś skandalizującego się znajdzie (ktoś na pewno założył ultra mini i coś mu się podwinęło, ale póki co jeszcze nie dokopano się większych rewelacji).  Choć trzeba przyznać, że gwiazdy starały się coś wykombinować – Tiffany Haddish pojawiła się na scenie w sukni i kapciach,a Maya Rudolph na boso- ale to było jedynie urocze, ale nie jakieś skandalizujące… Jennifer Lawrence też próbowała dodać smaczków ceremonii, tańcząc na ściance i omal nie wylewając wina z kieliszka, ale wpadki nie było, zatem ceremonię można uznać za dość nudną pod tym względem.

Dlatego można zapamiętać dwa przyjemne fakty:

Najlepszy aktor drugoplanowy – statuetkę w tej kategorii otrzymał Sam Rockwell, za rolę stowrzoną w filmie “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Sam Rockwell

Najlepsza piosenka – Oscar powędrował do Kristen Anderson-Lopez i Roberta Lopez, którzy w filmie Coco zachwycili piosenką Remember 

Remember z filmu Coco – piosenka

2 odpowiedzi do “Oskary 2018, statuetki przyznane po raz 90.!”

  1. Pingback: mamuski randki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *