“Ostre przedmioty” zakończenie. Bardzo pozytywne recenzje

Zakończenia seriali zawsze budzą największe emocje. Wczoraj został wyemitowany ostatni odcinek serialu HBO “Ostre przedmioty”. Kto zabijał? Kto okazał się prawdziwym mordercą lub morderczynią? Zakończenie serialu nie rozczarowało, a wręcz zaintrygowało i skłoniło do dyskusji. To dowód na to, że seriale trzeba oglądać do samego końca, aby potem móc zrecenzować całość. 

(Uwaga, tekst zawiera spoliery) Dla tych, którzy nie czytali książki Gillian Flyyn, zakończenie serialu “Ostre przedmioty” było aż do końca pierwszego sezonu otwarte. Choć trzeba przyznać, że już siódmy odcinek serii wskazał na morderczynię – matkę Camilli, Adorę, która to cierpiała na pewną tajemniczą, aczkolwiek okrutną chorobę – nadmierną opiekuńczość. Jej miłość do dzieci objawia się wpędzaniem je w choroby, po to aby mogła je leczyć i pielęgnować. Adora zatem, za przyzwoleniem męża (psychodelicznego Alana, który odgradza się od świata realnego za pomocą muzyki), podaje niby to lecznicze syropy, będące w rzeczywistości truciznami.

Adora, matka Camilli - Ostre przedmioty
Adora, matka Camilli – Ostre przedmioty

Adora podawała swoim dzieciom mieszankę płynu do chłodnic, trutki na szczury oraz innych niebezpiecznych substancji. Kiedy one gorączkowały, wymiotowały oraz miały trudności z poruszaniem się – ona rozkwitała i stawała się chodzącą miłością. Pielęgnowała je z największym oddaniem. Creepy, prawda? Muszę przyznać, że czytając książkę było dla mnie tego za dużo i musiałam dawkować sobie jej treść, w serialowej formie jest to nieco bardziej znośne. Adora na rozprawie sądowej jednak nie przyznała się do winy i wylądowała w więzieniu, po części słusznie, bowiem odpowiadała za śmierć swojej najmłodszej córki oraz usiłowała doprowadzić do śmierci Camilli i Ammy.

To jednak nie był absolutny koniec serialu. Warto było obejrzeć odcinek do ostatniej minuty. Kiedy widz oswoił się z takim zakończeniem, nastąpił nagły zwrot akcji. Camilla, która przejęła opiekę nad zagubioną Ammą, znalazła w jej domku dla lalek coś, co zmienia osąd na całą sytuację. Okazuje się, że zbrodni na dziewczynkach w Wind Gap najprawdopodobniej była winna Amma i właśnie się jej “upiekło”.

Jeśli ktoś dotrwał do napisów końcowych i serialu nie wyłączył, ma absolutną pewność kto zabił – pokazuje to krótka migawka zdarzeń wpleciona w napisy.  Zdedydowanie wolę seriale, które nie pozostawiają zbyt wielu niedomówień. Po Wind Gap grasowała morderczyni i po zakończeniu sezonu, wiemy kto to był.  Ot i koniec zagadki.

Amma, Ostre przedmioty
Amma, Ostre przedmioty

Producenci takim zakończeniem otworzyli się na drugi sezon serialu, jednak jak donoszą media drugiego sezonu nie będzie. Nie z winy oglądalności, bowiem ta była nadzwyczaj zadowalająca, ale z zupełnie innego powodu. Grająca Ammę – Eliza Scanlen, nie zgodziła się kontynuować gry.

W “Ostrych przedmiotach” wystąpiły: pięciokrotnie nominowana do Oscara Amy Adams – jako Camille Preaker, Patricia Clarkson – jako Adora, Chris Messina – jako detektyw Richard Willis, Matt Craven – Vickery, Henry Czerny – jako Allan oraz Eliza Scanlen jako Amma.

Jedna odpowiedź do ““Ostre przedmioty” zakończenie. Bardzo pozytywne recenzje”

Dodaj komentarz szybkie randki cafe kino

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *