Peaky Blinders, czyli magiczne lata 20.

Peaky Blinders to serial, który doczekał się już 5. sezonu. Co więcej, twórcy obiecują, że na tym nie poprzestaną. Jeden z najpopularniejszych brytyjskich seriali, którego akcja rozgrywa się w robotniczym miasteczku Birmingham.  Podobnie jak Bodyguard – to serial dla miłośników języka angielskiego. Co do fabuły – jeśli miałoby się go streścić jednym zdaniem, brzmiało by ono – walka gangów o wpływy w Birmingham i Londynie. Umiejscowienie w czasie? Po I wojnie światowej. 

Piękne lata 20., czyli Peaky Blinders

Trudno nie ulec magii lat 20, zarówno chodzi o modę tamtego czasu, jak i o czasy same w sobie. Pierwsze samochody, narodziny hazardu, garnitury i koszule zamknięte na ostatni guzik oraz stylowe kobiety. W Peaky Blinders kobiety wcale nie schodzą na drugi plan i nawet poważni gangsterzy z Birmingham liczą się z ich zdaniem. Nie ukrywam, że to mnie najbardziej urzeka w tym serialu. Mimo, że jest on dość brutalny, boks i mordobicie jest rozrywką,  traktuje o gangach i hazardzie.

Siostra Tommego Shelby

Dlaczego tak późno po niego sięgnęłam? Nie chcę spamować, ale zaczyna się on nieco kontrowersyjnie. Trudno się w niego wciągnąć po pierwszym odcinku. Uważałam, że są inne, lepsze. Dlatego tak długo czekał na swoją kolej. Nie jest to serial idealny, bo bywa, że zanudza politycznymi wątkami, ale trzeba przyznać, że jest klimatyczny. Pobudza wyobraźnię i miło się go ogląda.

Perypetie rodziny Shelby

Kradzież broni, wojna gangów o wpływy, skorumpowana policja i rodzinne więzi silniejsze niż wszystko. Nie brak skomplikowanych wątków miłosnych. To wszystko znajdziemy w serialu i to działa na jego plus. Peaky Blinders to nazwa gangu na czele którego stoi Thomas Shelby (nie najstarszy, ale środkowy brat). Starszy, Artur Shelby zmaga się z powojenną traumą i napadami agresji.

Tommy Shelby jest głową rodziny i cały serial kręci się wokół niego. To on wydaje dyspozycje i decyduje o kierunkach ekspansji. Kolorytu dopełnia fakt, że głównym przeciwnikiem Shelby jest sycylijska mafia, która pragnie zemścić się za pewne wydarzenia z przeszłości. Zresztą, przeciwników nie brakuje – Peaky Blinders walczy o wpływy nie tylko w rodzinnym mieście, ale także porywa się na Londyn. Krew się leje często i gęsto.

Peaky Blinders – czym się wyróżnia?

Największą zbrodnią byłoby zdradzić fabułę, zatem o tym nic narazie nie pisnę. Aby nie zburzyć przyjemności tym, którzy jeszcze nie oglądali. Może są jeszcze i tacy? 🙂

Pierwszy sezon Peaky Blinders powstał 6 lat temu. Cechy charakterystyczne to genialna muzyka i świetne kostiumy z epoki. Obsada aktorska też niczego sobie. Cillian Murphy w roli Tommego Shelby wypada  wiecej niż świetnie. Trafiła mu się idealna rola życia. Dodam, że nie jestem jego fanką – jednak tu mnie przekonał.

 

5 odpowiedzi do “Peaky Blinders, czyli magiczne lata 20.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *