Sophia już jest sławna. Kariera robota o zimnych dłoniach

Zawsze ekscytowały mnie wszelkie technologiczne nowinki, ale Sophie to coś absolutnie zadziwiającego. Robot, który rok temu dostał obywatelstwo, udziela wywiadów, nie tylko wygląda jak człowiek, ale także wyraża emocje, no  i przede wszystkim jest kobietą. Panie i panowie, poznajcie Sophię!

Sophia to robot humanoidalny, największe osiągnięcie sztucznej inteligencji. Jest doskonałym tworem ludzkich rąk, choć w osobistym kontakcie można się bardzo zdziwić. Uścisk dłoni? Ależ jak najbardziej, ale przygotujcie się na szok. Zachowuje się jak człowiek, wypowiada się jak człowiek i ma dość przyjemny ton głosu, aczkolwiek jej dłonie są bardzo zimne. Ona cała jest zimna, bo jednak człowiekiem nie jest.

“Hello, my name is Sophia. I am the latest robot from Hanson Robotics” – tak przedstawiła się Sophia za każdym razem, kiedy występuje publicznie. Wyprodukowana w Hongkongu robi już zawrotną karierę w mediach i jest zapraszana na różnego rodzaju technologiczne wydarzenia. To pierwszy robot, który dostał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej i może rozmawiać z dziennikarzami. Jest to niesamowite, ale podczas wywiadu, Sophia samodzielnie szuka odpowiedzi na pytania.  Ponadto, ma wbudowany mechanizm rozpoznawania mimiki i wie doskonale, w jakim humorze jest jej rozmówca. Sophia gościła nawet całkiem niedawno w Krakowie podczas Impact’18.

Sophia i wszelkiego rodzaju humanoidalne roboty budzą naprawdę wiele emocji. Jaka nas czeka z nimi przyszłość? Czy faktycznie będą w stanie pomóc osobom starszym i samotnym? Czy wręcz przeciwnie – zastąpią ludzi i wymkną się im spod kontroli? Trzeba przyznać, że Sophia jest bardzo interesująca, bowiem jej zachowania tak bardzo przypominają ludzkie.  Dobór słów, gesty, ton głosu to wszystko czyni ją postacią, którą można polubić. Sophia nie tylko wyglada jak kobieta, ale także wyraża emocje.

Sophia na randce z Willem Smithem, na Kajmanach. Jak wypadła?

Hanson, twórca Sophii uważa, że przyszłość należy do robotów.  Jego celem jest wykorzystanie ich do pomocy – w służbie zdrowia, punktach obsługi klienta oraz edukacji. Jak widać, potencjał wkorzystania AI w gospodarce jest ogromny. Nieuniknione jest wykorzystanie go,  nam przyszło jedynie czekać na efekty.

Póki co Sophia jest robotem bardzo lubianym – atrakcją medialną. Ba, gościła nawet na okładce brazylijskiego ELLE!

Wywiad z Sophią obejrzycie tutaj.

Sophia – AI

2 odpowiedzi do “Sophia już jest sławna. Kariera robota o zimnych dłoniach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *