Trofea – teledysk Dawida Podsiadło

Dawid Podsiadło to dowód na to, że dzisiejsi młodzi ludzie też mają bardzo ciekawe i oryginalne pomysły.  Artysta właśnie wypuścił nowy teledysk “Trofea”, który jest po raz kolejny czymś absolutnie zaskakującym. Dawid tropi złodzieja, a wraz z nim na planie występuje cała plejada gwiazd: Jerzy Stuhr, Magdalena Cielecka, Agata Buzek i Wiktor Zborowski oraz Borys Szyc. Jak ja ich wszystkich lubię! 

Podsiadło literacko, ale też z poczuciem humoru

Teledysk Trofea zaczyna się piękną recytacją w wykonaniu Jerzego Stuhra.  Czyżby kolejny “Pan Tadeusz”? Pomyślałam w pierwszej chwili. Ale jednak to było coś innego.

– Każdy ma jakiś talent. Jeden umie śpiewać, drugi łapać szumowiny. Umiesz śpiewać? – pyta w pewnym momencie Dawida Podsiadło, jego partnerka – Agata Buzek. I to jest początek teledysku. Gdy on odpowiada, że nie bardzo, ta radośnie oznajmia, że to dobrze “będziesz dobrym gliną”.

Refren wpada w ucho już po pierwszym przesłuchaniu teledysku. Jest równie przyjemny co ogólne wrażenie całości i nawet na swój sposób dowcipny:

Staje się potworem, bo wtedy czuję że,
choć jestem tak naprawdę, nie ma mnie
Dzięki temu mogę na stary rower wsiąść
zamieszkać w kamienicy, nie myć rąk

Trofea – pomysł stary jak świat, a jaki efektowny

Teledysk “Trofea” udaje krótkometrażowy film kryminalny. Powiecie, że to już było i to wiele razy? A i owszem, ale w takim wykonaniu, to czysta przyjemność obejrzeć po raz kolejny. Zwłaszcza, że poczucie humoru Dawida Podsiadło bardzo sobie cenię i ono do mnie trafia. Relaksuje mnie. Mówiąc językiem mediów społecznościowych – “Lubię to!”. W teledysku udało się zgromadzić plejadę prawdziwych gwiazd – nie przypominam sobie, abym do tej pory widziała aż tyle sław w tego typu klipie!
W teledysku złoczyńca kradnie kolekcjonerom ich cenne przedmioty, czyli tytułowe trofea. A czego tam nie ma! Jest cenny motyl, znaczek pocztowy, oldscholowa kaseta magnetofonowa.

Agata Buzek jako “stara wyga” wypadła genialnie. Można śmiało rzec, że wręcz “wymiata”! Te przerysowane gesty, jej zachowanie oraz sposób zdmuchiwania grzywki… cóż tu dużo pisać, musicie to zobaczyć.

Podsiadło i Buzek w klipie Trofea
Podsiadło i Buzek w klipie Trofea

Bardzo podobała mi się rola Magdaleny Cieleckiej, która wcieliła się w postać kolekcjonerki kaset Podsiadło – fanki Haliny. Trzeba przyznać, że pasuje jej stylistyka z tamtych lat. I choć to jedynie epizod to również wypada w nim bardzo charakterystycznie.

Całość jest utrzymana w lekko przerysowanej konwencji rodem z dzieł Wesa Andersona. Taki słodko-gorzki świat, lekko nierealny. Ale wszystko tam jest na swoim miejscu. Dialogi choć długie, to nie przynudzają, a to jest naprawdę sukces.

Magdalena Cielecka w klipie Trofea
Magdalena Cielecka w klipie Trofea

Dawid Podsiadło – artysta niepowtarzalny

To głównie dlatego, że on zawsze jest sobą i wszystko co robi, robi na własnych warunkach. Teledysk Trofea to miła niespodzianka, która pochodzi z płyty “Małomiasteczkowy”. Klip został wyprodukowany przez Papaya Films, a reżyserem jest Daniel Jaroszek. Całość została zrealizowana według pomysłu Dawida Podsiadło i jego managera.

Myślę, że Dawid “Trofea” wypuścił głównie po to, by umilić swoim fanom oczekiwanie na wrześniowy koncert, który zagra wspólnie z Taco Hemingwayem na stadionie narodowym w Warszawie. Nie muszę chyba pisać, że to pierwszy przypadek, kiedy polski artysta wyprzedał na pniu cały stadion i wszystkie bilety.

Trofea - Dawid Podsiadło
Trofea – Dawid Podsiadło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *